Yaz tatilinde neler giyebilirsiniz?

Yaz tatilinde neler giyebilirsiniz?

Güneşli Yaz Günlerinde Nasıl Giyinmeli?

Bütün kış boyunca sıcak yaz günlerinin gelmesini bekledik. Şimdi de aşırı sıcaklardan ve yakıcı güneş ışığından şikâyet ediyoruz. Kendimizi serin yerlere atmayı hatta çoğu zaman sıcağın en üst noktaya ulaştığı öğle saatlerinde dışarı çıkmamayı bile düşünüyoruz. İşte böyle bir zamanda yani sıcak güneşli havalarda sıcağın etkisinden ve güneşin zararlı ışınlarından korunmak için nasıl giyinmek gerektiğine dair bazı tavsiyelerde bulunmak istiyoruz.

Yaz aylarında aşırı sıcak havalarda güneşin zararlı ışınlarına maruz kalmamak için giydiğimiz kıyafetlerin seçimine dikkat etmeliyiz. 

 • İnce giysiler tercih edilmeli.
  Yaz günlerinde fazla terletmeyen ince giysiler seçilmeli. Ayrıca kıyafetlerin fazla dar olamamasına özen gösterilmeli. Dar kıyafetler, vücudu sarıp kan dolaşımını yavaşlattığı için yaz aylarında bol kıyafetler giymek, hem size daha rahat hissettirecek ve fazla terlemenizi önleyecektir.
  Deri yada vücudu çok saran polyester kıyafetlerde yaz günlerinde cilt sağlığı açısından sorunlar oluşturabilir. Bunun yerine daha rahat ve bol giysiler tercih edilmelidir.
 • Açık renk kıyafetler giyilmeli. 
  Her mevsim belirli moda ögeleri trend haline geliyor, giysilerin rengini çok önemsiyoruz. Koyu renkler güneşi çektiği için, sıcağın etkilerini daha fazla hissedebilirsiniz. Açık renkler, pastel tonlar ise güneş ışınlarını yansıtır. Ancak yaz aylarında modaya dahil olsa yaz sıcağından korunmak için koyu renk giysilerden kaçınmalı, açık renk kıyafetleri tercih etmelisiniz.
  Güneşin zararlı ışınlarından korunmak için güneş ışınlarını engelleyen ya da en aza indiren beyaz, sarı, mavi, yeşil gibi açık renkli giysileri tercih etmek sağlık için en doğru seçim olacaktır.
 • Yazlık Kumaşlar: 
  yazlık-kumaşlarKumaş terçihi çok önemli. Pamuklu kumaşlardan yapılmış elbiseleri tercih etmeliyiz. Seçeceğiniz kumaş, polyester ya da sentetik gibi terlemeyi artıracak bir kumaş olmamalıdır. Bu kumaşlar vücutta oluşan teri dışarı atmayarak vücutta bakteri oluşumuna ve bir süre sonrada mantar enfeksiyonu oluşumuna neden olabilmektedir. Bunun yerine pamuklu kumaşları tercih etmelisiniz. Pamuklu kumaşlar, teri emerek hızla buharlaşmasını sağlar ve sizi rahatlatır. 
 • Ayakkabılar:
  Güneşli havalarda giysi kadar ayakkabı seçimi de çok önemlidir. Yaz günlerinde ayağın hava almasına imkan tanıyan ayakkabılar doğru ve sağlıklı bir tercih olacaktır. Burnu veya yanları açık hatta sandalet tarzında ayağı bir çok yerden havalandıran ayakkabılar rahatlığa önem verenlerin tercihi olacaktır. Aşırı sıcaklarda terlemeyle beraber oluşan mantar ve bakterilerinin oluştuğunu rahatsız edici bir koku yayılmaya başlamasından anlamak kolaydır.
 • Aksesuarlar:
  Aksesuarlar, kombinlerin ayrılmaz parçası. Yaz aylarında kullanacağız gözlük, şapka ve şemsiye ile hem kombinlerinize stil katabilir hem de güneşin zararlı etkilerinden korunabilirsiniz. Özellikle güneş çarpmasına karşı, dışarı çıkarken mutlaka şemsiye ya da şapka kullanmanızda fayda var. Uzun süre güneşin altında vakit geçirecekseniz, gözlerinizi güneşten korumak için gözlük takmayı da ihmal etmeyin.
 • Ten, uzun süreli güneş ışığından korunmalı. Kollar, omuzlar, sırt ve göğüs bölgesi, güneşten çabuk etkilenen yerlerdir. Bu bölgelerde güneş yanığı çok kolay oluşabilir. Özellikle açık tenli kişilerde, esmer tenli kişilere göre güneş yanığı daha çabuk oluşur. Eğer uzun süre güneşin altında kalınacaksa, hassas bölgelerin güneşten korunması gerekir. İnce ancak kolay güneş yanığı oluşan bölgelerinizi örtecek giysiler tercih edebilirsiniz. Bunun yanı sıra, uzun süre güneşin altında kalınacaksa güneş ışınlarının zararlı etkilerinden koruyucu yağ ya da krem kullanmayı unutmayın.

 yazlık-aksesurlar