Kıyafetlerinizin ömrünü uzatmanın yolları

Kıyafetlerinizin ömrünü uzatmanın yolları

Kıyafetlerinizin ömrü daha uzun olsun ister misiniz?

Satın aldığımız birçok kıyafet kısa bir zaman sonra kalitesini, rengini ve dayanıklılığını kaybediyor. Bu durumda yeni kıyafetler satın alarak daha çok masraf etmiş oluyoruz. Peki, kıyafetlerin ömrünün daha uzun olmasını ister misiniz?

İşte kıyafetlerinizin ömrünü uzatmanın püf noktaları:

Çamaşır makinesi kullanımına dikkat edin:

Kir derecesini dikkate almamak. Çok kirli çamaşırlar, temiz olanlara göre ayrı bir şekilde yıkanmalıdır. Çünkü her durum için farklı bir su miktarına ihtiyacanız vardır. Eğer bu kurala uymazsanız, kıyafetlerinizin renkleri özellikle de beyazları zamanla  sarımsı veya gri renge dönüşür ve gerçek rengini kaybeder.

Su sıcaklığına dikkat

Deterjanlar ılık ve sıcak suda etkilidir. Soğuk su sadece çok kirli olmayan çamaşırları yıkamak için kullanılmalıdır. Özellikle giysilerinizin etiketlerindeki su sıcaklığına dikkat ediniz.

Giysileri kalorifer petekleri üzerinde kurutmayın

Bazı sentetik ve narin kumaşlar kalorifer peteklerine teması nedeniyle zarar görebilir. Bu yüzden hemen yıkandıktan sonra, herhangi bir ısı olmadan kuruyabileceği bir yerde asarak ya da sererek kurutun. Gömlekler ve diğer kıyafetleri kurutmak için askı da kullanabilirsiniz.

elbise-kurutma

Yün ve triko gibi esnek kumaşları asmadan sererek kurutun

Doğru ve esnek malzemelerden yapılmış giysiler bir masa veya düz bir yüzeyde kurutulmalıdır

Giysilerinizi çok uzun süre vakum tobasında saklamayın

Plastik poşetler kısa bir süre giysileri taşımak ve saklamak için mükemmel bir seçenek olabilir. Ancak çok uzun süre kullanırsanız giysilerinize zarar verebilir. Kıyafetlerin doğal görünümünü koruması için doğal sıcaklığa ve yeterli havalandırmaya ihtiyacı vardır.

Kirli kıyafetleri bekletmeyin

Giysileri yıkamadan önce uzun süre saklamak, bakterilerin üremesini ve parazitlerin çıkmasını sağlar. Özellikle bu durum spor giyim için geçerlidir. Bu tarz kıyafetleri hemen yıkamalısınız.

Sıcak havalarda özellikle koltuk altında oluşan ter lekeleri, bölgenin beyazlamasına sebep olur. Bunun dışında ter lekesinin dışarıdan görünmesi bile bizi rahatsız edebilir.