Bordo Renk Anlamı ve Özellikleri

Bordo Renk Anlamı ve Özellikleri

Bordo (claret red)

Bordo renk, Kırmızının koyu tonlarındadır. Siyah ve Kırmızının karışımı ile elde edebilir. En çok sonbahar ve kış aylarında kullanılır ve kırmızıya yakın siyaha yakın olmak üzere birçok tonu vardır. Bayanlarda kıyafet alanında çok sık kullanılan bu renk te siyah gibi asil bir renktir ve asaleti temsil eder. Birçok renkle kombin edilebilir. Yanına yakışan en güzel renkler; siyah, krem, bej ve pudra tonlarıdır.

bordo-kumaşKozmetik alanında da kullanılan bordo bayanlarda vazgeçilmez bir renktir. Gündüz gece, sonbahar kış her zaman ve her mevsim zevkle kullanılır. Asilliği temsil eden bu renk dekorasyon alanında da kullanılmaktadır. Açık tonlarından koyu tonlarına kadar evimizin her yerinde kullanabileceğimiz farklı ve etkileyici bir seçimdir.

Bordo nasıl kombinlenir ve hangi renkler ile uyumludur?

Koyu renk grubuna ait bir renk türü olan bordo, açık renklerle bir arada kullanılabilir. Bu durum kendisine diğer koyu renklere oranla daha sıcak ve iç açıcı bir renk olma özelliği kazandırır. Bordo bu özelliği ile insan psikolojisi üzerinde olumlu etkilere sahiptir.

Bordo rengi psikolojik olarak özgüven kazanımını sağlar. İş hayatında liderlik yanı öne çıkmış kişilerin  tercih ettiği bir renktir. Özellikle kadınlar için tek parça kıyafet ve ayakkabı üzerinde bordo kullanımı güçlü bir imaj oluşturur. 

Bordo renk erkekler üzerinde de sağlıklı bir psikoloji için küçük dokunuşlarla kullanılabilir. Kol saati, kravat, gömlek seçimini bordodan yana kullanan erkekler de en az kadınlar kadar özgüven ve cesaret sahibi olabilirler.

Şafaknur Sonbahar-Kış Koleksiyonunda bordonun en güzel tanımlarına göz atabilirsiniz. Eğer dolabınız da bu renk bir elbiseniz yoksa hemen temin etmelisiniz. Bayan giyimde bordo ve daha bir çok kontrast renklere sahip şıklığı ile göz kamaştıran tüm modellerimiz sadece bir tık uzağınızda, burada: www.safaknurshop.com

 

bordo-kombin
bordo-kombin-2